Nyt rejsebureau målrettet hunde og hundeejere
For en måned siden gik et nyt britisk rejsebureau for hundeejere i luften. Rejsebureauet Chien Bleu har testet en række hoteller og hjælper nu til, så både hundeejere og deres hunde kan få en fantastisk ferie.
Englands første rejsebureau for hundeejere
Det er Erin Boyd, der står bag rejsebureauet, der er det første af sin art i England. Idéen fik hun, da hun fandt ud af, at der ikke var nogen, der beskæftigede sig professionelt med netop denne niche, men at hun måtte ty til venner og veninder for råd, når hun og manden skulle have deres gule labrador Blue med på ferie. Hun valgte derfor selv at etablere et rejsebureau for hundeejere og efter 18 måneders intens research, testrejser mv. blev rejsebureaet Chien Bleu en realitet.
”Potepatruljen” på jagt efter hundevenlige hoteller
Stifter Erin Boyd udgør sammen med 3 medarbejdere et testteam, der har besøgt samtlige hoteller, rejsebureauet arbejder sammen. Teamet går under navnet ”Potepatruljen” og de lægger især vægt på, at hotellerne behandler hundene ligeså godt, som de behandler hundeejerne. I porteføljen er der både storbyhoteller samt hoteller i landlige omgivelser – i første omgang udelukkende i Storbritannien, men der er planer om at udvide til flere lande på sigt.
At tage hunden med på rejse
I Storbritannien forventes det, at kæledyrsrejser vil stige med 6 % årligt i de næste 5 år, og ud af de berejste kæledyr udgør hunde næsten 80 %. Efterspørgslen efter hundevenlige hoteller er således stigende, så Erin Boyd mener, at det er det helt rette tidspunkt, hun har etableret Chien Bleu. Rejsebureauets åbningsreception blev i øvrigt afholdt på The Milestone Hotel i London, der er et af de hundevenlige hoteller, bureauet arbejder sammen med.
Kilde og foto: Chien Bleu



